Zawodnik z kryminalną przeszłością, który znokautował Jonesa na sparingu – Adlan Amagov

Fot. Jayne Kamin-Oncea-US PRESSWIRE/Getty Images

Jon Jones, który już 4 marca zadebiutuje w wadze ciężkiej, przez wielu uważany jest za najlepszego zawodnika w historii MMA. Nie sposób zaprzeczyć takim twierdzeniom, bowiem jest on rekordzistą pod względem ilości wygranych pojedynków mistrzowskich w UFC (14). Ponadto jest tak naprawdę niepokonany, ponieważ jedyna porażka w jego rekordzie wynikała z dyskwalifikacji po nielegalnych uderzeniach łokciem z godziny 12 na 6.

Zobacz również: Rekordy siłowe zawodników MMA


Amerykanin nigdy nie został znokautowany w klatce, jednak jak się okazuje, zdarzyło mu się to na sparingu z tajemniczym zawodnikiem z Rosji, Adlanem Amagovem, w 2013 roku. Opowiedział o tym chociażby były zawodnik UFC, Rustam Khabilov, w rozmowie ze sport-express.ru w 2020 roku:

Osobiście nie widziałem tego, bo miałem wtedy sparing w klatce, a oni byli na dole. W pewnym momencie usłyszałem krzyk. Ryk człowieka. Pomyślałem, że ktoś został dźgnięty nożem. Zszedłem na dół i zobaczyłem jak Jones leży i wyje z bólu. Najwyraźniej dostał mocno na wątrobę. Wszyscy zebrali się wokół niego i byli w szoku. Na następnym sparingu Jones nastawił swoją psychikę, by zrewanżować mu się.

Jones, który w 2018 roku odwiedził Rosję, w wywiadzie dla matchtv.ru opisał ten sparing bardzo podobnie:

Sparowaliśmy przez 20 minut i Adlan posłał mnie na deski. Trafił mnie kopnięciem na wątrobę i nie mogłem złapać oddechu. Padłem na deski sparaliżowany. To był jedyny raz. Nigdy tego nie zapomnę.

valetudo.ru

Zobacz również: 6 największych mismatchy w historii KSW

Twitter: redfurymma
Twitter: adlanamagov

W tym samym wywiadzie Jones został poproszony o stworzenie listy pięciu najlepszych zawodników z Rosji i Adlan został umieszczony na miejscu czwartym, tuż za Khabibem i braćmi Emelianenko.

Zobacz również: 3 najgłupsze trendy i teorie w polskim MMA


Pod koniec 2021 roku Amagov był gościem na kanale Hustle MMA, gdzie został zapytany o wpsomniany sparing z Jonesem:

Od kiedy nie używam Instagrama, nie mam z nim kontaktu. To był sparing. Szczerze mówiąc, jest to trochę kłopotliwe, by mówić o takich rzeczach, bo to był sparing. Ja o tym nikomu nic nigdy nie powiedziałem. Potem on gdzieś w Moskwie udzielił wywiadu i zaczął o tym mówić. Byłem na konferencji kilka tygodni temu i też zapytano mnie o to. To był sparing. Takie rzeczy się zdarzają. On jest dobrym gościem, czasem tylko daje ponieść się emocjom.

Adlan rozpoczął karierę MMA w 2007 roku i po osiągnięciu bilansu 8-1-1, podpisał w 2011 roku kontrakt z organiazcją Strikeforce. Zawalczył tu cztery razy, z czego trzykrotnie wygrywał, pokonując między innymi aktualnego zawodnika UFC, Antony’ego Smitha, przez cieżki nokaut. W 2013 roku związał się z UFC, gdzie pokonał Chrisa Spanga przez decyzję i TJa Waldburgera przez brutalny nokaut.


Po ostatniej, spektakularnej wygranej, nie wracał do klatki przez wiele miesięcy i ostatecznie w maju 2015 roku, około 15 miesięcy po ostatniej walce, nieoczekiwanie ogłosił przejście na emeryturę. Argumentował swoją decyzję tym, że chce skupić się na nowej pracy i poświęcić więcej czasu rodzinie.

Warto również wpsomnieć o rzekomej, kryminalnej przeszłosci Adlana. Według rosyjskich doniesień, Amagov w 2017 roku brał udział w brutalnej strzelaninie i walce na noże pomiędzy klamani Khlidovów i Baysurovów. Szczegóły znajdziecie w poniższym filmie.

Zobacz również: Wpisy Mirosława Oknińskiego, które wywołały burzę

Author: mmapunch

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *