Ostatnio natknąłem się na ciekawy filmik na yt. Andrzej Kostyra stworzył w nim idealnego boksera, bazując na polskich zawodnikach. Komentator wybrał 15 kategorii (lewy prosty, prawy sierpowy, ciosy podbródkowe itp.) i do każdej z nich przypisał polskiego boksera, który w danym aspekcie jest najlepszy. Postaram się zrobić to samo, tylko w MMA. Poniżej filmik Pana Kostyry dla zainteresowanych:
A teraz, mistrz MMA stworzony z polskich zawodników:
Kategoria 1: Obrona obaleń
Tutaj pod lupę wziąłem Joannę Jędrzejczyk i Krzysztofa Jotko. Oboje w tym aspekcie są naprawdę świetni. Wybór jednak pada na Jotko. Wszedłem na profil ufc Joanny oraz Krzysztofa i u Jotko procent obronionych obaleń wynosi 87 %, natomiast u Jędrzejczyk 82 %.
Wybór: KRZYSZTOF JOTKO
Kategoria 2: Obalenia
Gdyby nie pierwsza walka z Normanem, wybrałbym Gamera. To starcie popsuło Mateuszowi trochę statystyki i wskazuję w tej kategorii Materlę, który chyba zawsze jak idzie po nogi, to obala.
Wybór: MICHAŁ MATERLA
Kategoria 3: Walka na pięści
Bezapelacyjnie, Joanna Jędrzejczyk.
Wybór: JOANNA JĘDZRZEJCZYK
Kategoria 4: Siła ciosu
Zastanawiam się miedzy Marcinem Różalskim, Michałem Andryszakiem, a Łukaszem Bieńkowskim. Ten ostatni bardzo wyróżnia się siłą ciosów, przeciwnicy unikają jego rąk jak ognia. Jednak waży nieco mniej kg niż obydwaj wymienieni Panowie, zatem wybieram między Andryszakiem a Różalem. Marcin popisał się naprawdę świetnym nokautem w walce z Fernando. Jednak jeśli chodzi o mma, znokautował tylko jego. Znacznie więcej na swoim koncie KO ma Andryszak i to on wygrywa w tym aspekcie.
Wybór: MICHAŁ ANDRYSZAK
Kategoria 5: Kopnięcia
Każdy pamięta chyba słynne pytanie Andrzeja Janisza „czy Karol Bedorf jest Brucem Lee” podczas, gdy COCO nokautował Michała Kitę. Ten zawodnik ma bardzo dobre kopnięcia, jednak jest ktoś, kto moim zdaniem w tym aspekcie jest lepszy. Marcin Tybura. Bardzo często używa frontalnych oraz wysokich kopnięć i bardzo często one wchodzą. Chociażby w walce z Pestą, czy z zawodnikiem światowej klasy, Fabricio Werdumem.
Wybór: MARCIN TYBURA
Kategoria 6: Kopnięcia na wątrobę
Postanowiłem poza kategorią „kopnięcia” dać dodatkową kategorię samych kopnięć na wątrobę, ponieważ jest osoba, którą należy tu wyróżnić. Jest nią Jan Błachowicz, który znokautował w ten sposób Ilira Latifiego. Często w jego walkach widzimy ten aspekt i te kopnięcia wchodzą.
Wybór: JAN BŁACHOWICZ
Kategoria 7: Walka z pleców
Tutaj mam dylemat. Świetnie z pleców walczy zarówno Mamed Khalidov jak i Marcin Held. Jeśli miałbym wybierać jednego, padłoby na Mameda. Wydaje mi się, że jest trochę bardziej skuteczny w tym aspekcie.
Wybór: MAMED KHALIDOV
Kategoria 8: Ground and Pound
W tym aspekcie można wyróżnić… Pudziana! Ma całkiem dobry ten element walki, jednak nie ukrywajmy, sędziowie trochę mu pomagają i pozwalają być pasywnym z góry. Dlatego wybieram Bartosza Fabińskiego, który ten aspekt ma również świetny. Innych kandydatów tak naprawdę nie widzę.
Wybór: BARTOSZ FABIŃSKI
Kategoria 9: Kolana
Bardzo dobre kolana ma Karol Bedorf. Można było je zobaczyć w walce z McSweeneyem czy z Karlem Knothe. Jednak Mamed Khalidov ma je jeszcze lepsze. Szczególnie latające.
Wybór: MAMED KHALIDOV
Kategoria 10: Łokcie
Tutaj należy wyróżnić Bartosza Fabińskiego, który zmasakrował w parterze łokciami Antoniego Chmielewskiego. Żadnych innych kandydatów w tej kategorii moim zdaniem chyba nie ma.
Wybór: BARTOSZ FABIŃSKI
Kategoria 11: Odporność na ciosy
Myślę, że tu nie ma wątpliwości. Michał Materla w tym aspekcie nie ma żadnej konkurencji. Wystarczy zobaczyć jego walki z Jayem Silvą (szczególnie pierwsza i trzecie) czy Kendallem Grovem.
Wybór: MICHAŁ MATERLA
Kategoria 12: Serce do walki
Jak wyżej. „Może mi zabraknąć kondycji, techniki, ale nigdy nie zabraknie mi charakteru”.
Wybór: MICHAŁ MATERLA
Kategoria 13: Kondycja
Tu bym wymienił Joannę Jędrzejczyk, Krzysztofa Jotko i Michała Materlę. Cała trójka ma świetną kondycję, jednak wybieram JJ, ponieważ jako jedyna walczyła na dystansie 5 rund.
Wybór: JOANNA JĘDRZEJCZYK
W ten oto sposób powstał cyborg nie do zdarcia. Brzydki, ale skuteczny:
A Wy, jakie aspekty byście jeszcze dodali? Podzielcie się w komentarzach. Do zobaczenia 🙂