TOP 5 polskich portali branżowych o MMA

W mieszanych sztukach walki często tworzy się zestawienia typu top 10 zawodników, czy top 10 nokautów. Nigdy jednak nie widziałem rankingu polskich portali branżowych o mma. Zatem postanowiłem, że będę pierwszy.

Taki ranking można by stworzyć na podstawie wielu kryteriów: rzetelność informacji, ciekawość wywiadów, szybkość podawania newsów itd., ale nie będę tego robił. Jedynym kryterium jakie tu będzie, to moja subiektywna opinia (chociaż postaram się, aby była jak najbardziej obiektywna).

W Polsce jest sporo portali branżowych o mma, ale w swoim zestawieniu uwzględniłem tylko te, które regularnie odwiedzam. Każdy, który wymienię, w moim odczuciu jest godny polecenia. Jest ich w sumie 5. A oto ranking:

5. Mymma.pl

Przydzieliłem temu portalowi ostatnie miejsce, ponieważ znalazłem w nim tak naprawdę jeden aspekt godny uwagi. Są nim bardzo dobre wywiady Jarosława Świątka. Szczególnie wyczekiwane przeze mnie są jego rozmowy z właścicielami ksw. Zawsze są długie, ale zarazem konkretne. Ostatnio na stronie pojawił się również wywiad ze Szpilką. Czasami przypominam sobie (dla poprawy humoru) rozmowy z Bonusem BGC, polecam 😀 . Nie wiem czemu, ale po prostu lubię tego redaktora. Mimo, że wywiady pojawiają się dosyć rzadko, to są po prostu ciekawe. Kilka lat wcześniej na portalu wstawiane były wywiady pisane z zawodnikami ze świata oraz cykl bodajże „kroniki zawodników”. Było to z tego co pamiętam 10 stałych pytań zadawanych polskim zawodnikom typu: „twoja pierwsza ksywa z dzieciństwa”, czy „kiedy zacząłeś trenować sztuki walki”. Podobało mi się to. Moim zdaniem, portal kiedyś bardziej się starał i kilka lat temu na pewno w moim zestawieniu byłby wyżej. Ta strona jest oczywiście poprawna, newsy są regularnie publikowane, informacje są rzetelne, ale poza wywiadami niczym mnie nie „porywa”

4. Mma.pl

Przydzieliłem temu portalowi miejsce wyższe niż mymma.pl, ponieważ przede wszystkim jest tu dużo więcej wywiadów i są one niemniej ciekawe. Pojawia się tutaj na moje oko więcej informacji. I to nie tylko takie podstawowe, ale również takie, które rzadko kiedy można zobaczyć na innych portalach. Takie bardziej szczegółowe, dotyczące małych spraw, jednak są to interesujące newsy. Na stronie publikowany jest cykl „drugie oblicze”, podobny właśnie do „kronik zawodników” z mymma.pl, który też ciekawie się czyta. Pojawia się również od czasu do czasu podcast „mmaslap” w którym poruszane są przeróżne tematy. Strona godna polecenia.

3. Mmarocks.pl

Myślę, że wiele osób czytających ten wpis dawała sporo szans na to, że Mmarocks.pl będzie na pierwszym miejscu. Moim zdaniem ta strona nie zasługuje na najwyższy stopień na pudle. Prawda jest taka, że Mmarocks.pl ma przewagę nad innymi tylko dlatego, że był to pierwszy portal o mma jaki powstał w Polsce. Na początku informacje o tej dyscyplinie można było przeglądać tylko na stronie Mmarocks.pl, dlatego praktycznie większość sympatyków tej dyscypliny ma tam założone konto i komentuje newsy. Nigdzie indziej nie ma tylu komentarzy co tu. Ilość aktywnych użytkowników zawsze będzie przyciągała innych do śledzenia strony (oraz do czytania opinii fanów na dany temat). Na stronie jest również czat, gdzie podczas największych gali jest masa osób. Najstarszy podcast „Szklana szczęka szoł” również zachęca do śledzenia. Poza ogromną ilością komentarzy i ciekawym podcastem (który swoją drogą niestety coraz rzadziej się pojawia, a szkoda) portal niczym się nie wyróżnia. Do tej strony po prostu ma się sentyment i odwiedza się ją głównie ze względu na liczne komentarze. Wywiadów jest trochę mniej i nie są tak ciekawe w moim odczuciu jak te z mma.pl czy mymma.pl, jednak ten portal umiejscowiłem wyżej, ze względu na sentyment do tej strony, najlepszy moim zdaniem podcast w Polsce i ze względu na dużą ilość komentujących.

2. Mmanews.pl

Portal, którego redaktorem jest chyba najbardziej oddana mma osoba w Polsce. Widać, że facet się stara i całe życie temu poświęca. Mmanews robi dużo więcej wywiadów niż poprzednicy (często z Mirosławem Oknińskim, co nie jest częste w przypadku innych). Rozmowy Mrozowskiego są ciekawe (tylko szkoda, że cały czas przerywa rozmówcom). Jeździ chyba po wszystkich możliwych galach, również tych małych, chyba jako jedyny. I tu się niektórzy przyczepią: „ale przecież on za to dostaje kasę”. No dobrze. Gdyby inni dostawali za to kasę to też by przyjeżdżali, ale z jakiegoś powodu nie dostają. Widać, że dużo osób go lubi. Są też Ci którzy go nie lubią, ale anty fanów ma każdy. Mrozowski ma chyba sporo informatorów, bo często podaje newsy długo przed innymi. I na koniec, program Mmanews live, który ukazuje się co tydzień. Zawsze uczestniczą w nim ciekawi zawodnicy, poruszane są aktualne tematy, także to jest ogromna zaleta tego portalu. Osobiście po prostu lubię redaktora Mrozowskiego. Fajne jest też to, że wszystko robi sam. Cenię takich ludzi.

1. Inthecage.pl

Wybór może trochę niespodziewany dla niektórych, ale tak, wg mnie to jest obecnie najlepszy portal w Polsce. Jest stosunkowo młody, ale widać, że pracownicy się starają. Samo to, że przy prowadzeniu strony pracuje aż 11 osób robi wrażenie. Strona jest moim zdaniem bardzo dobrze rozreklamowana. Wchodzę na fb i nie wiedząc czemu, od razu pokazują mi się artykuły z inthecage.pl. Informacje mam wrażenie podawane sekundę po oficjalnych ogłoszeniach. Publikowane jest sporo informacji, których nie ma na innych portalach. Inthecage.pl chyba również jako pierwsi podali info o gali ufc w Rosji. Mają grupę na fb, która prężnie się rozwija (fajne jest to, że uczestnicy nie są banowani za wstawianie artykułów z innych stron niż inthecage.pl). No i w końcu wywiady, przede wszystkim Mariusza Olkiewicza są świetne, konkretne. Nie boi się zadawać trudnych pytań. Widać, że wszystko co robią, jest przemyślane. Chociażby ostatni wywiad Olkiewicza z Lewandowskim. Podzielony został na 3 części i każda była wstawiana dzień po dniu, a nie wszystko od razu. Pamiętam, że przed walką Conor vs Floyd, na kanale yt inthecage.pl praktycznie codziennie były publikowane opinie zawodników na temat tej walki. Też fajna inicjatywa. Posiadają również ciekawy podcast mmatunajt. Szkoda tylko, że nikt nie komentuje ich newsów na stronie tak jak na mmarocks. No ale wszystkiego mieć nie można.

 

Reasumując, fani mma mają o czym czytać. Jest dużo więcej portali niż te 5 które podałem, jednak moim zdaniem wymienione przeze mnie są po prostu najlepsze i najbardziej je polecam. I taki offtop na koniec, dla niewiedzących… Ufc będzie transmitowane w Polsacie Sport do 2020 roku! Ja się jaram jak pochodnia. To by było na tyle w tym temacie. Dzięki za uwagę, pozdrawiam i zapraszam do dołączenia do mojej grupy na fb:

 

https://web.facebook.com/groups/1307141882764455/

 

Please follow and like us:

Author: mmapunch

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *